Asya Anayasa Mahkemeleri ve Muadili Kurumlar Birliği 3.Yaz Okulu

Asya Anayasa Mahkemeleri ve Muadili Kurumlar Birliği’nin (AAMB) faaliyetleri kapsamında 30 Ağustos–9 Eylül 2015 tarihlerinde Ankara'da “İfade Özgürlüğü ve Örgütlenme Özgürlüğü” konulu 3. Yaz Okulu etkinliği düzenlenmiştir.

Birliğin 2014 yılı Nisan ayında İstanbul’da gerçekleştirilen İkinci Üyeler Kurulu Toplantısında, Anayasa yargısına ilişkin Yaz Okulu etkinliğinin, her yıl Türkiye’de Mahkememizce düzenlenmesine oybirliği ile karar verilmiştir.

AAMB 3. Yaz Okulu etkinliğine Azerbaycan, Cezayir, Karadağ, Kırgızistan, Kore, Malezya, Moğolistan, Özbekistan, Rusya, Tacikistan, Tayland ve Türkiye Anayasa Mahkemeleri veya Muadili Kurumlarından raportör hâkimler, asistan hâkimler, araştırmacılar, hukukçular ve danışmanlar katılmıştır. Ayrıca, İspanya Anayasa Mahkemesi ve Türkiye’deki Üniversitelerden bazı hukukçu ve akademisyenler Yaz Okulunda ders vermişlerdir.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesinin Yüce Divan Salonunda gerçekleştirilen açılış töreninde Başkanımız Sayın Zühtü ARSLAN’ın konuklara hitap etmesiyle 3.Yaz Okulu programı başlamıştır. Açılış Töreninin ardından katılımcılar, Mahkeme binasını gezmişler ve Mahkemede alınan öğle yemeğini müteakip Yaz Okulu programının devam etkinliklerinin gerçekleştirileceği otele geçmişlerdir. Aynı günün akşamında Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Sayın Burhan ÜSTÜN tarafından misafirler onuruna bir akşam yemeği verilmiştir.

Çalışma dili İngilizce olan Yaz Okulu programı boyunca katılımcılar kendi ülkelerinde İfade Özgürlüğü ve Örgütlenme Özgürlüğü ile ilgili hukuki durumu ve emsal mahkeme kararlarını yaptıkları sunumlarla açıklamışlardır. Gerçekleştirilen müzakereler ve soru-cevap oturumlarıyla katılımcılar bilgi ve tecrübelerini paylaşma imkânı bulmuşlardır.

Program süresince konuklar için düzenlenen bowling turnuvası, ebru sanatı gösterisi v.b. sosyal etkinliklerle Birlik üyeleri arasındaki dostluk ve iletişimin arttığı memnuniyetle gözlemlenmiştir. Konuklarımız 2 Eylül Çarşamba günü Konya, 4 Eylül Cuma günü Ankara, 5-6 Eylül tarihlerinde ise İstanbul’un tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini görme imkânı bulmuşlardır.

Üçüncü Yaz Okulu Programı, 8 Eylül Salı günü yapılan Genel Değerlendirme Oturumu ve Sertifika Töreni ile sona ermiştir

Katılımcı Listesi için tıklayınız.

Yaz Okulu Programı için tıklayınız.

Fotoğraflar için tıklayınız.

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :