Anayasa Mahkemesi Başkanı ve Beraberindeki Heyetin Karadağ Ziyareti

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim Kılıç ve Mahkeme Üyelerimiz Sayın Serdar Özgüldür, Sayın Celal Mümtaz Akıncı ve Sayın Recep Kömürcü beraberindeki heyet, 5-7 Haziran 2014 tarihleri arasında Karadağ Anayasa Mahkemesi Başkanı Sn. Desanka Lopicic’in daveti üzerine ve iki ülke Anayasa Mahkemeleri arasındaki “İşbirliği Protokolü” çerçevesinde Karadağ’a bir ziyarette bulunmuştur.

5 Haziran 2014 tarihinde Karadağ’ın başkenti Podgroica’ya varan heyet, Karadağ Anayasa Mahkemesi Başkanı ve T.C. Karadağ Büyükelçisi tarafından karşılanmış ve Karadağ Anayasa Mahkemesince devlet konukevinde misafir edilmiştir. Başkente yarım saat mesafedeki ülkenin eski krallık başkenti Çetince’yi ziyaret eden heyet Çetince Belediye Başkanı Sn. Aleksandar Bogdanović ile bir araya gelmiş ve akabinde konaklamak üzere Podgroica Devlet Konukevine dönmüştür. Aynı gün akşam Karadağ Başbakan Yardımcısı ve Adalet Bakanı Bay Duško Marković heyetimiz için bir akşam yemeği vermiştir.

Ziyaretin ikinci gününde heyetimiz Karadağ Anayasa Mahkemesini ziyaret etmiş ve iki ülke Mahkemeleri arasında bugüne kadar yapılmış işbirliği faaliyetleri ve bunların daha geliştirilmesine dönük imkanlar görüşülmüştür. Bu ziyaretin akabinde heyetimiz Karadağ Anayasa Mahkemesi heyeti ile birlikte Karadağ Devlet Başkanlığı ofisine geçmiş ve Karadağ Cumhurbaşkanı Sn. Filip Vujanović tarafından kabul edilmiştir. İki ülke arasındaki ticari, ekonomik ve toplumsal ilişkilerin ve tarihi dostluk temelindeki işbirliğinin ele alındığı görüşmede ülkelerimiz Anayasa Mahkemeleri’nin yaptığı ve yapacağı çalışmaların ülke halklarımızın menfaatine verimli sonuçlar ortaya koyması temennisine vurgu yapılmıştır.

Bu görüşme sonrasında heyetimiz Bar kentinde yapımı TİKA tarafından tamamlanan Selimiye Camisi ve İslam Kültür Merkezi’ni ziyaret etmiş ve akabinde Bar Belediye Başkanı Sayın Žarko Pavićević’le görüştükten sonra ülkenin en önemli turizm bölgesi olan Ulcinj şehrine geçmiştir. Ulcinj şehrinde konaklayan heyetimiz 7 Haziran 2014 tarihinde Podgorica Havalimanından Karadağ Anayasa Mahkemesi Başkanı Sn. Desanka Lopicic, Mahkeme üyeleri ve Büyükelçiliğimiz yetkililerince yolcu edilerek Türkiye’ye dönmüştür.

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :