Anayasa Mahkemesinin 52.Kuruluş Yıldönümü ve Asya Anayasa Mahkemeleri ve Muadili Kurumlar Birliği 2. Kongresi 27 Nisan – 1 Mayıs 2014 Tarihlerinde İstanbul’da Düzenlenmiştir

Anayasa Mahkemesinin 52.Kuruluş Yıldönümü ve Asya Anayasa Mahkemeleri ve Muadili Kurumlar Birliği (AAMB) 2. Kongresi, T.C. Anayasa Mahkemesinin Dönem Başkanlığını yürütmesi nedeniyle Mahkememizin ev sahipliğinde, 27 Nisan – 1 Mayıs 2014 tarihlerinde İstanbul Hilton Otel'de düzenlenmiştir.

AAMB 2.Kongresi etkinliklerine Birliğin 13 asıl üyesi ve 15 gözlemci yüksek mahkemesinin yanı sıra, çeşitli uluslararası kuruluşlar ve mahkemeler davet edilmiş olup; toplam 23 Ülkeden Anayasa ve Yüksek Mahkeme Başkanları, üyeleri, hâkimleri ve ilgili görevliler olmak üzere yaklaşık 200 kişi katılmıştır.

28 Nisan 2014 tarihinde yapılan Üyeler Kurulu Toplantısına üye ülke olarak Afganistan, Endonezya, Güney Kazakistan, Kore, Özbekistan, Malezya, Moğolistan, Pakistan, Rusya Federasyonu, Tayland, Tacikistan ve Türkiye katılmıştır. Toplantıda Azerbaycan yeni üye olarak kabul edilmiştir. Birliğin gelecekte yapacağı faaliyetlere ilişkin önemli kararların alındığı toplantıda Endonezya yeni dönem başkanı seçilmiş ve Birliğin bir sonraki toplantısının 2015 yılı Nisan ayında Endonezya’da yapılması oybirliği ile kabul edilmiştir.

AAMB Üyeler Kurulu toplantısının ardından AAMB 2.Kongresi Açılış Töreni Hilton Convention Center ‘da saat 10:30’da Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim KILIÇ’ın açılış konuşmasıyla başlamış; ardından, Afrika Anayasa Yargısı Konferansı Başkanı Sayın Mogoeng Mogoeng, Avrupa Anayasa Mahkemeleri Konferansı Başkanı Sayın Prof. Dr. Gerhart Holzinger, Dünya Anayasa Yargısı 3.Konferansı Ev Sahibi Kore Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Han-Chul Park, Venedik Komisyonu Başkanı Sayın Dr. Gianni Buquicchio Açılış Konuşmalarını yapmışlardır.

Kongrede her oturum için ayrı bir konu ve bir oturum başkanı bulunmak üzere 4 oturum belirlenmiş, iki oturumun yapıldığı kongrenin 1.günü 16:50’de sona ermiştir.

Kongrenin 2. günü 29 Nisan 2014 tarihinde saat 10:00 da başlamış, 3. ve 4. oturumların yapılmasının ardından saat 15:00’da kongre sona ermiştir. Aynı gün saat 15:20’de AAMB Üyeler Kurulu Son Toplantısı yapılmış ve İstanbul Deklarasyonu tüm üyeler tarafından imzalanmıştır. Toplantı, Birliğin Bayrağının Yeni Dönem Başkanı seçilen Endonezya Anayasa Mahkemesi Başkanına Teslim edilmesi ve yeni dönem başkanının konuşmasının ardından sona ermiştir.

Toplantının sonunda Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim KILIÇ, AAMB 2.Kongresi etkinliklerine ilişkin olarak Endonezya Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Zoelva ile basın toplantısı düzenlemiştir. Toplantıda, Türkiye’nin dönem başkanlığı süresinde olan gelişmeler hakkında bilgi verilmiş ve Birliğin oybirliği ile kabul ettiği İstanbul Deklarasyonu basınla paylaşılmıştır.

30 Nisan günü Sultan Ahmet Camii ve Ayasofya Müzesini ziyaretin ardından Topkapı Sarayı girişinde katılan heyetlere özel Mehteran Konseri izlendikten sonra Saray gezilmiştir. Kapalı Çarşıyı da görme imkanı bulan heyetler Gala Yemeği için Çırağan Sarayına geçmişlerdir. Çırağan Sarayında, Kardeş Türküler Konseri geceye renk katmıştır. Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim KILIÇ’ın 52.Kuruluş Yıldönümüne ve AAMB’nin 2. Kongresine katılan heyetlere teşekkür konuşmasıyla, etkinlikler sona ermiştir.

• Katılımcı Listesi için tıklayınız
• Konferans Programı için tıklayınız
• İstanbul Deklarasyonu için tıklayınız
• AAMB ‘nin 2. Kongresi Hakkında Bilgi Notu için tıklayınız

 

 

 

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :