Anayasa Mahkemesi Heyetinin Bosna Hersek Ziyareti

Bosna Hersek Anayasa Mahkemesinin daveti üzerine, Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim Kılıç, Mahkeme Üyeleri Sayın Celal Mümtaz Akıncı ve Zühtü Arslan beraberindeki heyet, 26-28 Mart 2014 tarihleri arasında Bosna Hersek Anayasa Yargısının 50. Yıldönümü vesilesiyle 27 Mart 2014 tarihinde Saraybosna’da düzenlenen “Negatif Yasa Koyucu ve Pozitif Aktivizm Arasında Anayasa Mahkemesi” konulu uluslararası konferansa katılmak üzere Bosna Hersek’in Saraybosna şehrine ziyarette bulunmuşlardır.

26 Mart 2014 tarihinde Saraybosna’ya varan heyet, Saraybosna Büyükelçiliğimiz ve Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi yetkililerince karşılanmış ve aynı gün verilen akşam yemeğine katılmıştır. Ziyaretin ikinci gününde heyetimiz Bosna Hersek Parlamento Binasında gerçekleştirilen, törensel oturum açılış konuşmalarını ve sunuşları takip etmişlerdir. Konferans kapsamında Mahkememiz Üyelerinden Sayın Zühtü Arslan “Yeni Türk Anayasa Mahkemesi ve Hak Eksenli Yargısal Aktivizm” başlıklı bir sunum yapmıştır. Sn. Başkan Haşim Kılıç konferansa katılan mevkidaşları ve bazı uluslararası hukuk kuruluşlarının temsilcileri ile çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunmuştur. Konferans sonrasında Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Valerija Galić katılımcılar onuruna bir akşam yemeği vermiştir. Heyetimizin katıldığı bu yemek esnasında Sn. Başkan Haşim Kılıç ev sahibi Mahkeme Başkanı Sayın Galić’e ziyaretimiz anısına bir hediye takdim etmiştir.

28 Mart 2014 günü Saraybosna şehir merkezinin tarihi mekanlarını gezen heyetimiz ayrıca TİKA, T.C Ziraat Bankası, Saraybosna Büyükelçiliğimiz Din Müşavirliği gibi kuruluşlarımızın yetkilileri ile birlikte dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Tarik Samarah'ın Srebrenica'daki toplama kamplarında ve toplu mezarlarda çektiği, belge niteliğindeki fotoğraflardan oluşan Başçarşı'daki "Galerija 11/07/95 Srebrenica Exhibition" adlı sürekli sergiyi ziyaret etmiştir. Sayın Başkan burada Anadolu Ajansına ziyaret ve gündemdeki diğer konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunmuştur. Heyetimiz aynı gün akşam Türkiye’ye dönmüştür.

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :