Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim Kılıç ve Beraberindeki Heyetin Ukrayna Ziyareti

Ukrayna Anayasa Mahkemesinin daveti üzerine, Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim Kılıç ve beraberindeki heyet, 19-21 Haziran 2013 tarihleri arasında Ukrayna Anayasasının Kabulünün 17. Yıldönümü Vesilesiyle Ukrayna Anayasa Mahkemesi Tarafından Düzenlenen “Günümüz Koşullarında İnsan ve Yurttaş Haklarının Anayasa Yargısı Kurumlarınca Korunması” Konulu Konferansa katılmak üzere Ukrayna’nın Yalta şehrine ziyarette bulunmuşlardır.

20 Haziran 2013 tarihinde Konferansın birinci gün oturumlarının ardından heyetimiz, Livadia Sarayını rehber eşliğinde ziyaret etmiş; burada Ukrayna Anayasa Mahkemesi Başkanı Sn. Anatolii Holovin ve Kırım Özerk Cumhuriyeti Bakanlar Komitesi Başkanı Anatolii Mohyliov’in katılımcılar onuruna vermiş olduğu resmi resepsiyona katılmışlardır.

Konferansın ikinci gününde söz alan AİHM nezdindeki Ukrayna Hakimi Sayın Ganna Yudkivska, Türkiye’de yeni uygulanmaya başlanan Bireysel Başvuru”nun başarılı bir örnek olduğunu, AİHM olarak bu iç hukuk yolunu memnuniyetle karşıladıklarını ve yakın zamanda verdikleri bir kararla (Hasan Uzun/Türkiye davasında (başvuru no: 10755/13)) bireysel başvuruyu AİHM öncesinde tüketilmesi gereken etkin bir iç hukuk yolu olarak tanıdıklarını ifade etmiştir. Yine Konferansın bu bölümünde Mahkememiz Başkanı Sayın Haşim Kılıç “Anayasa Yargısının Temel İşlevi Olarak İnsan Onurunun Korunması” konulu tebliğlerini sunmuştur.

Konferansın sonunda sadece heyet başkanlarının katıldığı 2 saatlik toplantıda, konferansın genel değerlendirmesi yapılmıştır. Toplantı sonrasında heyetimiz, Kiev Büyükelçiliğimizin planlamış olduğu alternatif programa katılmıştır. Program kapsamında heyetimiz, ilk olarak 1853-1856 Kırım Savaşında şehit düşen Türk askerlerinin yattığı anıt mezarı ve sonrasında da Bahçesaray kentini ziyaret etmiştir. Kiev Büyükelçiliğimiz heyet onuruna bir de akşam yemeği vermiştir.

Heyet, 21 Haziran 2013 tarihinde Türkiye’ye dönmüştür.

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :