Arnavutluk’a Yapılan Ziyaret ve Arnavutluk Anayasa Mahkemesi İle İmzalanan İkili İşbirliği Mutabakat Muhtırası

Arnavutluk Anayasa Mahkemesi Başkanı sayın Bashkim DEDJA’nın daveti üzerine iki ülke Anayasa Mahkemesi arasında önceden mutabık kalınmış ikili iş birliği mutabakat muhtırası imzalamak ve öngörülen görüşmeleri yapmak üzere Anayasa Mahkemesi Başkanvekili sayın Dr. Alparslan ALTAN başkanlığında Mahkememiz üyeleri sayın Hicabi DURSUN ve sayın Celal Mümtaz AKINCI ile Raportör sayın Ayhan KILIÇ’tan oluşan bir heyet 09-12 Haziran 2013 tarihleri arasında Arnavutluk Anayasa Mahkemesi’ne ziyarette bulunmuşlardır.

Ziyaret kapsamında, Mahkememiz ile Arnavutluk Anayasa Mahkemesi arasında daha önce yapılan görüşmeler çerçevesinde 10 Haziran 2013 tarihinde ikili işbirliği anlaşması imzalanmış; sonrasında, “Anayasa Mahkemesinin Normatif Faaliyetlere İlişkin Anayasal Denetimi” konulu yuvarlak masa toplantısı düzenlenmiştir. Toplantıda Anayasa Mahkemesi üyeleri sayın Hicabi DURSUN ve sayın Celal Mümtaz AKINCI birer sunum yapmışlardır.

Heyet, Arnavutluk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı sayın Bujar NİSHANİ tarafından kabul edilmiş; Arnavutluk Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesi Başkanı Prof. Dr. Xhezair ZAGANJORİ (eski Anayasa Mahkemesi üyesi) ve diğer Yüksek Mahkeme Yargıçları ile görüşmelerde bulunmuştur. Ulusal Sanat Galerisi ve Tiran şehir merkezi gezisinin ardından Anayasa Mahkemesi Başkanı sayın Bashkim DEDJA Türk Heyeti onuruna resmi bir akşam yemeği vermiştir. Akşam yemeğine Tiran Büyükelçimiz sayın Hasan Sevilir AŞAN da iştirak etmiştir. Tiran Büyükelçimiz heyet onuruna bir de öğle yemeği vermiştir.

Heyet, 12 Haziran 2013 tarihinde Türkiye’ye dönmüştür.

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :