Anayasa Mahkemesi Heyetinin Ermenistan Ziyareti

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Üyesi Prof. Dr. Engin YILDIRIM ve Raportörü Doç. Dr. Serdar GÜLENER beraberindeki heyet, Ermenistan Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi, Avrupa Konseyi Hukuk Yoluyla Demokrasi Avrupa Komisyonu (Venedik Komisyonu) ve Yeni Demokrasi Ülkeleri Anayasal Denetim Organları Konferansı tarafından düzenlenen “İnsanlık Onurunun Anayasal Statüsü” konulu uluslararası konferansa katılmak üzere 23–25 Ekim 2014 tarihlerinde Ermenistan’ın Başkenti Yerevan’a ziyarette bulunmuştur.

Konferansın ilk günü olan 24 Ekim 2014 tarihinde Ani Salonundaki resmi açılışın ardından birinci, ikinci ve üçüncü oturumlarda tematik raporlar sunulmuş, yapılan sunumlar her oturumun sonunda değerlendirilmiş ve Ermenistan Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi tarafından Tsirani Restoran Kompleksinde verilen resepsiyona katılım sağlanmıştır.

Konferansın ikinci gününde dördüncü oturumda Mahkememiz Üyesi Prof. Dr. Engin YILDIRIM tarafından “Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesinde İnsanlık Onuru İçtihadı” konulu tebliğ sunulmuş, beşinci oturumda da katılımcı ülkelerde insanlık onuruna ilişkin içtihatlara yönelik bilgi alışverişinde bulunulmuştur. Yerevan Brendi Fabrikasına düzenlenen gezi ve Yans Müzikhol ve Restoranda verilen resmi akşam yemeğiyle konferansın ikinci günü sona ermiştir.

Heyetimiz 26 Ekim 2014 tarihinde Türkiye’ye dönmüştür.

Ermenistan Ziyareti Programı için tıklayınız

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :