Asya Anayasa Mahkemeleri ve Muadil Kuruluşlar Birliği (AAMB) Yönetim Kurulu Hazırlık Toplantısı 24 Nisan 2013 Tarihinde Ankara’da Gerçekleştirilmiştir.

Asya Anayasa Mahkemeleri ve Muadili Kurumlar Birliği’nin Hazırlık Toplantısı, T.C. Anayasa Mahkemesinin Dönem Başkanlığını yürütmesi nedeniyle Mahkememizin ev sahipliğinde, 24 Nisan 2013 tarihinde Ankara'da JW Marriot Otel'de düzenlenmiştir.

Asya Anayasa Mahkemeleri ve Muadil Kuruluşlar Birliği (AAMB); Asya ülkelerindeki farklı anayasa yargısı sistemlerine dair ufuk açıcı çalışmalarda bulunmak, Asya’da insan hak ve özgürlüklerinin ilerlemesine, demokrasinin ve hukukun egemenliğinin gelişmesine yönelik olarak üyeler arasında bilgi ve tecrübe alışverişi ve işbirliği yapmak amacıyla kurulmuştur.

20 Mayıs 2012 tarihinde Kore’nin Başkenti Seul’de yapılan Açılış Kongresi Üyeler Kurulu Toplantısı’nda, İkinci Kongre’nin 2014 yılında Türkiye’de gerçekleştirilmesi oybirliği ile kabul edilmiştir.

24 Nisan 2013 tarihinde yapılan Üyeler Kurul Toplantısına üye ülke olarak Endonezya, Güney Kore, Özbekistan, Malezya, Moğolistan, Rusya Federasyonu, Tayland, Tacikistan ve Türkiye’nin katılmış; Filipinler ve Pakistan katılamamıştır. Toplantıda Afganistan ve Kazakistan yeni üye olarak;  Gürcistan ise gözlemci üye ülke olarak kabul edilmiştir. Birliğin gelecekte yapacağı faaliyetlere ilişkin önemli kararların alındığı toplantıda,  Birliğin İkinci Kongresinin 2014 yılında Mayıs ayında İstanbul'da yapılması oybirliği ile kabul edilmiştir.

Toplantı devam ederken katılımcıların eşleri için Ankara gezi programı düzenlenmiştir. Toplantının sonunda davetli misafirler, Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ni ve Eski Ankara evlerini ziyaret etme imkanı bulmuşlardır. Misafirler Çengelhan’daki Akşam Yemeğinin ardından, aynı yerde bulunan endüstri ve makine müzesini gezmişlerdir.

25 Nisan 2013 tarihinde yabancı misafirler onuruna Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından Rixos Otelde akşam yemeği verilmiştir.

Toplantıya katılan üye ülke temsilcileri daha sonra 25-26 Nisan 2013 tarihlerinde Anayasa Mahkemesi’nin 51.Kuruluş Yıldönümü etkinliklerine, uluslararası sempozyuma ve 26-28 Nisan tarihlerinde düzenlenen sosyal etkinliklere katılmışlardır.

 

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :