Dünya Anayasa Yargısı Konferansı 3.Kongresi Seul’de Yapılmıştır

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Sn. Alparslan Altan başkanlığında Mahkememiz Üyeleri Prof. Dr. Zühtü Arslan ve sn. Serdar Özgüldür beraberindeki heyet, Dünya Anayasa Yargısı Konferansı’nın 3. Kongresine ve bu kapsamda düzenlenen “Anayasa Yargısı ve Sosyal Entegrasyon” konulu uluslararası konferansa katılmak üzere 28 Eylül-1 Ekim 2014 tarihlerinde Güney Kore’nin Başkenti Seul’e bir ziyarette bulunmuştur.

28 Eylül 2014 tarihinde Seul’e varan heyet, Seul Büyükelçiliğimiz ve Kore Anayasa Mahkemesi yetkililerince karşılanmış ve aynı gün öğleden sonra Dünya Anayasa Yargısı Konferansı Bölgesel ve Dilsel Grupları çerçevesinde Avrupa Anayasa Mahkemeleri Konferansı ve Asya Anayasa Mahkemeleri Birliği’nin toplantılarına katılmıştır. Toplantılar sonrasında, Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi ve Kırgızistan Yüksek Mahkemesi Anayasa Dairesi arasında daha önceden üzerinde mutabakata varılan İkili İşbirliği Mutabakat Zaptı imzalanmıştır. Akşam ise heyetimiz, Kore Anayasa Mahkemesi Başkanı Park Han-Chul ev sahipliğindeki “Hoşgeldiniz Resepsiyonu”’na katılmıştır.

Kongrenin ilk gününde heyet üyelerimiz değişik ülkelerin anayasa mahkemelerinden meslektaşlarının sunumlarını takip etmiş ve oturum aralarında meslektaşları ile görüş alışverişlerinde bulunmuşlardır. İlk gün oturumlarının sonrasında Dünya Anayasa Yargısı Konferansına üye ülkelerin katılımı ile “Genel Kurul Toplantısı” gerçekleştirilmiş ve Genel Kurul esnasında Dünya Anayasa Yargısı Konferansı Bürosu üyeliğine aday olan Mahkememiz, Avusturya ve Litvanya Anayasa Mahkemeleri ile birlikte üç yıllığına bu göreve seçilmiştir. Kore Anayasa Mahkemesi Başkanı Sn. Park Han-Chul ile ikili görüşmede bulunan Mahkememiz Başkan Vekili Sn. Alparslan Altan tarafından ziyaret anısına bir hediye takdim edilmiştir.

Kongrenin ikinci günü “Toplumsal Bütünleşmeyi Artıran/Ele Alan Anayasal Belgeler” konulu sabah oturumunda Mahkeme üyelerimizden Prof. Dr. Zühtü Arslan ana konuşmacı olarak tebliğini sunmuştur. Konferansın ikinci günü sonundaki Kongre Kapanış Oturumunda “Seul Bildirisi” kabul edilmiştir. 1 Ekim Çarşamba günü Seul elçiliğimizin düzenlediği program çerçevesinde şehrin tarihi ve doğa güzelliklerini gezen heyetimiz onuruna aynı gün akşam Seul Büyükelçimiz Sn. Arslan Hakan Okçal heyetimizi elçilik rezidansındaki akşam yemeğinde misafir etmiş ve sonrasında heyetimiz elçilik görevlilerimizce havalimanından yolcu edilmiştir.

 

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :