Anayasa Mahkemesi Heyetinin Makedonya Ziyareti

Makedonya Anayasa Mahkemesinin daveti üzerine, Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Üyeleri Sayın Nuri Necipoğlu, Sayın Erdal Tercan ve beraberindeki heyet, 18-21 Eylül 2014 tarihleri arasında Makedonya Anayasa Yargısının 50. Yıldönümü vesilesiyle 19 Eylül 2014 tarihinde Üsküp’te düzenlenen “Anayasa Yargısının Güncel Sorunları: 1. Güçler ayrılığı ilkesi ve bu ilkenin Anayasa Mahkemesi tarafından korunması ve 2. Yönetmeliklerin Anayasal Denetimi” konulu uluslararası konferansa katılmak üzere Makedonya’nın başkenti Üsküp’e ziyarette bulunmuşlardır.

18 Eylül 2014 tarihinde Üsküp’e varan heyet, Üsküp Büyükelçiliğimiz ve Makedonya Anayasa Mahkemesi yetkililerince karşılanmış ve aynı gün Makedonya Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Elena Goseva tarafından verilen akşam yemeğine katılmıştır. Ziyaretin ikinci gününde heyetimiz Makedonya Cumhuriyetinde Anayasa Yargısının 50. Kuruluş Yıldönümü vesilesiyle düzenlenen töreni, açılış konuşmalarını ve sunuşları takip etmişlerdir. Konferans kapsamında Mahkememiz Üyelerinden Sayın Erdal Tercan “Türk Anayasa Hukukunda Kuvvetler Ayrılığı İlkesi ve Anayasa Mahkemesinin Rolü” başlıklı bir sunuş yapmıştır. Mahkeme Üyelerimiz konferansa katılan mevkidaşları ve bazı uluslararası hukuk kuruluşlarının temsilcileri ile çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunmuştur. Konferans sonrasında heyetimiz ev sahibi Mahkeme Başkanı Sayın Goseva’ya ziyaret anısına bir hediye takdim etmiştir.

Öğleden sonra Üsküp Büyükelçiliğimiz Müsteşarı Sayın Sinan Ertay tarafından elçiliğimiz rezidansında bir süre misafir edilen heyetimiz burada Makedonya’da yaşayan Türk toplumunu ilgilendiren konularda bilgiler almış ve Müsteşar Sayın Sinan Ertay’a ziyaret anısına bir hediye takdim edilmiştir. Aynı günün akşamında Makedonya Dans ve Şarkıları Ulusal Topluluğu(TANEC) Makedonya Ulusal Tiyatrosu binasında bir konser vermiş ve akabinde Makedonya Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Elena Goseva katılımcılar onuruna bir resepsiyon vermiştir. 20 Eylül 2014 günü Konferansın Sosyal Programı Ohri’de icra edilmiştir.

Seyahatin son gününde heyetimiz Makedonya’da yaşayan Türk toplumunun temsilcileriyle bir araya gelerek görüşmelerde bulunmuştur. Heyetimiz aynı gün akşam Türkiye’ye dönmüştür.

 

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :