Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi, Asya Anayasa Mahkemeleri Birliği Üyeliğine Kabul Edilmiştir

Asya kıtasında bulunan ülkelerin anayasa ve yüksek mahkemelerini ortak bir çalışma ortamında biraraya getirmeyi amaçlayan Asya Anayasa Mahkemeleri Konferansı, Jakarta’da 2010 yılında yapılan 7. Asya Anayasa Mahkemeleri Konferansı’nda alınan kararla Asya Anayasa Mahkemeleri ve Eşiti Kuruluşlar Birliğine dönüşmüştür.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesinin 2011 Mayıs ayında anılan uluslararası kuruluşa yaptığı üyelik başvurusu olumlu karşılanmıştır. Resmi bildirim daha sonra yapılacak olmakla beraber, Dönem Başkanlığını yürüten Kore Anayasa Mahkemesi Başkanlığı yetkililerinden alınan yazılı mesajda, 23 - 25 Mayıs Tarihlerinde Güney Kore’nin Başkenti Seul’de yapılan Asya Anayasa Mahkemeleri ve Eşiti Kuruluşlar Birliğinin Yönetim Kurulu toplantısında, Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesinin anılan Birliğe oybirliği ile kabul edildiği ifade edilmiştir.

Mahkememizin Asya Anayasa Mahkemeleri ve Eşiti Kuruluşlar Birliğine kabul edilmesiyle, Avrupa Anayasa Mahkemeleri Konferansı ve Avrupa Konseyi Venedik Komisyonundan sonra uluslararası planda işbirliği ve çalışmalar yapabileceği yeni bir alan ortaya çıkmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :