Asya Anayasa Mahkemeleri Birliği İkinci Yaz Okulu

Asya Anayasa Mahkemeleri ve Muadili Kurumlar Birliği’nin (AAMB) faaliyetleri kapsamında 24 Ağustos–3 Eylül 2014 tarihlerinde Ankara'da “Adil Yargılanma İlkeleri” konulu 2. Yaz Okulu etkinliği düzenlenmiştir.

Birliğin bu yıl Nisan ayında İstanbul’da gerçekleştirilen İkinci Üyeler Kurulu Toplantısında, Birincisi geçen yıl yine Mahkememizin evsahipliğinde Ankara’da gerçekleşmiş olan Anayasa yargısına ilişkin Yaz Okulu etkinliğinin, her yıl Türkiye’de Mahkememizce düzenlenmesine oybirliği ile karar verilmiştir.

AAMB 2. Yaz Okulu etkinliğine Azerbaycan, Kazakistan, Kore, Malezya, Moğolistan, Rusya Federasyonu, Tacikistan, Tayland ve Türkiye Anayasa Mahkemeleri veya Muadili Kurumlarından orta düzeyde kıdeme sahip raportör hâkimleri, asistan hâkimleri, araştırmacıları, hukukçuları ve danışmanları katılmıştır. Ayrıca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinden, ABD California Eyalet Yüksek Mahkemesinden ve Alman Anayasa Mahkemesinden hukukçu ve yüksek hâkimler Yaz Okulunda ders vermişlerdir.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesinin Yüce Divan Salonunda gerçekleştirilen açılış töreninde Başkanımız Sayın Haşim KILIÇ’ın konuklara hitap etmesiyle 2.Yaz Okulu programı başlamıştır. Açılış Törenini müteakip katılımcılar, Mahkeme binasını gezmişler ve Mahkemede alınan öğle yemeğini müteakip Yaz Okulu programının devam etkinlikleri için Ramada Otel'e geçmişlerdir. Aynı günün akşamında Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Sayın Dr. Alparslan ALTAN tarafından misafirler onuruna bir akşam yemeği verilmiştir.

Çalışma dili İngilizce olan Yaz Okulu programı boyunca katılımcılar kendi ülkelerindeki hukuki durumu ve emsal mahkeme kararlarını yaptıkları sunumlarla açıklamışlardır. Gerçekleştirilen müzakereler ve soru-cevap oturumlarıyla katılımcılar “Adil Yargılanma İlkeleri” konusunda bilgi ve tecrübelerini paylaşma imkânı bulmuşlardır.

Program süresince konuklar için düzenlenen bowling turnuvası, ebru sanatı gösterisi v.b. sosyal etkinliklerle Birlik üyeleri arasındaki dostluk ve diyalogun arttırılması amaçlanmıştır. Konuklarımız 29 Ağustos Cuma günü öğleden sonra Ankara’nın tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini tanıtıcı bir Şehir Turuna katılmışlardır. Katılımcılar 30-31 Ağustos tarihlerinde İstanbul’un tarihi ve kültürel mirasını görme imkânı bulmuşlardır.

İkinci Yaz Okulu Programı, 3 Eylül Çarşamba günü yapılan Genel Değerlendirme Oturumu ve Sertifika Töreni ile sona ermiştir.

• Katılımcı Listesi için tıklayınız
• Yaz Okulu Programı için tıklayınız

 

 

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :