Dr. Abdullah Çelik - Başraportör

1977 yılında Sivas ili Suşehri ilçesinde dünyaya gelen Dr. Abdullah Çelik, ilk ve orta öğrenimini Suşehri ilçesinde, lise öğrenimini Samsun ili Ladik ilçesinde Akpınar Anadolu Öğretmen Lisesinde tamamladı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1999 yılında mezun olduktan sonra, Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Anabilimdalı yüksek lisans ve doktora programlarını tamamladı. Yüksek lisans tez konusu "Türk Hukukunda Taksitle Satış Sözleşmesi", doktora tez konusu "Fikir ve Sanat Eserleri Üzerindeki Çoğaltma ve Yayma Haklarının İhlali ve İhlalin Sonuçları"dır.

2000 yılında İzmir Hakim Adayı olarak göreve başladı, sırasıyla Yüksekova, Keşap ve Silifke Cumhuriyet savcılığı görevlerini yaptı. 2011 yılında Anayasa Mahkemesi Raportörlüğüne görevlendirildi. 17/2/2015 tarihinde Bölümler Başraportörü olarak görevlendirildi.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

Yayımlanmış eserleri şunlardır:

1. Fikir ve Sanat Eserleri Üzerindeki Çoğaltma ve Yayma Haklarının İhlali-İhlalin Sonuçları (Kitap) (Seçkin yayıncılık)

2. Adil Yargılanma Hakkı Rehberi (Kitap) (Anayasa Mahkemesi Yayınları)

3. “Bireysel Başvuru Kapsamında ‘Adli Yardım’ ” (Bireysel Başvuru İncelemeleri-1 isimli kitabın bir bölümü) (Anayasa Mahkemesi Yayınları)

4. “Açıkça Dayanaktan Yoksunluk” (Bireysel Başvuru Kriterleri Rehberi isimli kitabın bir bölüm -ortak yazım-) (Anayasa Mahkemesi Yayınları)

5. “İmar Planlarında Kamu Hizmetine Ayrılan Taşınmazların Makul Sürede Kamulaştırılmamasının Mülkiyet Hakkına Etkileri ve Buna İlişkin Bir Anayasa Mahkemesi Kararının İncelemesi” (Makale) (Terazi Hukuk Dergisi)

6. “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararlarında Eğitim Hakkı” (Makale) (Türkiye Adalet Akademisi Dergisi)

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :