Burak Cenk İLHAN - Raportör

1983 Trabzon doğumlu olup aslen Bayburtlu'dur. Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde başlayıp sürdürdüğü ilk ve ortaöğrenimini Çanakkale Millî Piyango Anadolu Lisesinde tamamlamıştır.

2006 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuş, ardından avukatlık stajını tamamlamıştır.

2008 yılında adli yargı hâkim adaylığına başlamış, 2009 yılında Cumhuriyet savcısı olarak atanmıştır. Sırasıyla Şalpazarı, Akçaabat Cumhuriyet savcılığı, Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığında uzman hukukçu ve Türkiye Adalet Akademisinde koordinatör hâkim olarak görev yapmıştır. 30/7/2018 tarihinde Anayasa Mahkemesi raportörü olarak göreve başlamıştır.

Yüksek lisansını Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Avrupa Birliği hukuku alanında yazdığı Avrupa Toplulukları İlk Derece Mahkemesinin Yapısı ve Oluşumu konulu teziyle 2010 yılında tamamlamıştır.

Doktora öğrenimine Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde kamu hukuku alanında devam etmekte olup tez aşamasındadır.

2013-2014 yılları arasında Strazburg'da, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde hukukçu olarak altı ay süreyle staj yapmıştır.

Yayımlanmış bazı eserleri şunlardır:

Çeviri, Avrupa Konseyi Personel Düzenlemeleri, Küresel Bakış Çeviri Hukuk Dergisi.

Makale, Türkiye'de Telekomünikasyon Yoluyla Yapılan İletişimin Önleme Amaçlı Denetlenmesi, Türkiye Adalet Akademisi Dergisi.

Makale, Osmanlı Devleti’nin İnsan Hakları Anlayışına Genel Bir Bakış, Akademi ve Yaşam Dergisi.

Yabancı dili İngilizce olup temel düzeyde Almanca, başlangıç düzeyinde Fransızca bilen İlhan, evli ve iki çocuk babasıdır.

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :