M. Serhat MAHMUTOĞLU - Raportör

1984 yılında Zara’da doğan Mahmutoğlu, 2005 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur.

Avukatlık stajını İstanbul Barosunda, savcılık stajını İstanbul Adliyesinde tamamladıktan sonra 2007-2015 yılları arasında Cumhuriyet savcısı olarak çalışmıştır.

Yurt Dışında İşlenen Suçların Türkiye’de Yargılanması konulu yüksek lisans çalışmasını İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Anabilim Dalında tamamlamıştır. “Dijital Deliller” konulu doktora çalışmasını aynı Enstitüde sürdürmektedir.

Institute for Global Understanding of Rule of Law (IGUL) Direktörlüğü tarafından 2005-2014 yılları arasında yurt içinde ve yurt dışında düzenlenen çok sayıda bilimsel etkinliğe katılmıştır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Avrupa Konseyi ve Uluslararası Ceza Mahkemesine ziyaretlerde bulunmuştur.

Adalet Bakanlığınca görevlendirildiği Bahçeşehir Üniversitesi Hazırlık Okuluna 2009-2010 öğretim yılında devam etmiş ve İngilizce hazırlık sınıfını başarıyla tamamlamıştır.

2011 yılında misafir araştırmacı (visiting scholar) olarak bulunduğu William Mitchell College of Law, Minnesota’da jüri sisteminin Türkiye’de uygulanabilirliği üzerine araştırma yapmıştır. Aynı yıl dış burs alarak gittiği Harriet Fulbright College, Washington DC’de “Legal English” eğitimi almıştır. Bu süreçte Amerikan mahkemeleri, kamu kurumları, ceza infaz kurumları ve polis teşkilatının işleyişi hakkında bilgi sahibi olmuştur.

18.02.2015 tarihinde atandığı Anayasa Mahkemesi raportörü görevini sürdürmektedir.

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :