Yücel ARSLAN - Raportör

1977 yılında Sorgun'da doğdu. 1995 yılında Yozgat Anadolu Lisesi'nden, 1999 yılında da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

2009-2011 yılları arasında “Uluslararası Ticaret/İşletme ve Ekonomi Hukuku (IBEL)” alanındaki yüksek lisans eğitimini Georgetown Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde (GULC) tamamlayarak L.L.M derecesi aldı. Aynı üniversiteden "Amerikan Hukuk İngilizcesi (American Legal English)" ve "Amerikan Hukukunun Temelleri (The Foundations of U.S. Law)" konularında sertifika aldı.

2000 yılında başladığı adli yargı hâkimlik/savcılık stajını Ankara'da tamamlamasının ardından, 2002 yılında Ereğli/Konya hâkimliğine atandı.

2003 yılında Kamu İhale Kurumu'nda Kamu İhale Uzmanı olarak görevlendirildi. 2004 yılında Kamu İhale Hukuku alanında Nothingham Üniversitesi’nde sertifika programına katıldı. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde yapılan ihale eğitimlerinde eğitici olarak yer aldı.

2012 yılında Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü İnsan Hakları Daire Başkanlığına tetkik hakimi olarak atandı ve AİHM nezdinde Ülkemiz aleyhine yapılan başvurular üzerine Devlet savunması ve Anayasa Mahkemesine yapılan bireysel başvurularda Bakanlık görüşü hazırlanması, AİHM'in Türkiye hakkında verdiği ihlal kararlarının Ülkemizde icra edilmesi gibi görevlerden sorumlu olarak çalıştı.

2013 yılında bir buçuk ay süreyle Avrupa Konseyi Medya Komitesi'nde (Media Division) görevlendirildi.

22 Haziran 2015 tarihinde Anayasa Mahkemesi’nde raportör olarak göreve başladı.

İyi derecede İngilizce bilmekte olup, evli ve bir çocuk babasıdır.

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :