Ahmet Recai SEÇKİN - Emekli Üye

1911 yılında İstanbul’da doğmuştur. 1934 yılında İstanbul Hukuk Fakültesini bitirmiş, ardından Adalet Bakanlığı tarafından okumak üzere İsviçre’ye gönderilmiştir. Cenevre Hukuk Fakültesinden 24.03.1936 tarihinde lisans, 25.07.1939 tarihinde doktora diplomalarını alan Seçkin, yurda döndükten sonra İstanbul hâkim yardımcılığına, daha sonra İzmir Ticaret Mahkemesi başkanlığına atanmıştır.

1952 yılında Yargıtay üyeliğine atanan Seçkin, 1956 yılında Yargıtay ikinci başkanlığına atanmıştır. 1956 yılında altı yıllık bir süre için La Haye Daimî Hakem Divanı Türk Millî Grubu üyeliğine seçilen Seçkin, 22.09.1954 ve 11.09.1957 tarihlerinde yapılan seçimlerde Uyuşmazlık Mahkemesi asıl üyeliğine getirilmiştir.

1960 yılında Yüksek Seçim Kuruluna iki kez üye olarak seçilen Seçkin, 04.05.1961 ve 30.01.1965 tarihlerinde başkanlığa getirilmiştir. 03.02.1966 tarihinde Anayasa Mahkemesi asıl üyeliğine seçilen Seçkin, 05.12.1967 tarihinde Uyuşmazlık Mahkemesi başkanlığına seçilmiştir. Seçkin, 17.10.1972 tarihinde vefat etmiştir.

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :