Avni GİVDA - Emekli Başkanvekili

1909 yılında Lüleburgaz’da doğmuştur. 1932 yılında Ankara Hukuk Fakültesini bitirip Kırklareli Asliye Mahkemesinde stajyer hâkim olarak görev yapmış; 1933 yılından 1960 yılına kadar Ziraat Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü ve Tarım Bakanlığı hukuk müşavirliklerinde bulunduktan sonra 22.09.1960 tarihinde Danıştay üyeliğine ve 24.05.1962 tarihinde de Danıştay Genel Kurulunca Anayasa Mahkemesi yedek üyeliğine seçilmiştir.

15.05.1968 tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından Anayasa Mahkemesi asıl üyeliğine atanan Givda, 1970 yılında Anayasa Mahkemesi başkanvekilliğine seçilmiş, 13.07.1974 tarihinde emekliye ayrılmış ve  1987 yılında vefat etmiştir.

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :