Kani VRANA - Emekli Başkan

1913 yılında Yugoslavya’nın Üsküp iline bağlı Preşova’da doğmuştur. 1938 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra mesleğe 1941 yılında Antalya Gündoğmuş’ta sulh hâkimi olarak başlamış, değişik il ve ilçelerde savcılık yaptıktan sonra, 16.09.1959 tarihinde Yargıtay üyeliğine seçilmiştir. Yargıtay üyesi iken 1963 - 1970 yılları arasında Yüksek Seçim Kurulu üyeliği ve başkanlığı yapmıştır.

Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 13.10.1970 tarihinde Anayasa Mahkemesi üyeliğine, Anayasa Mahkemesince 15.07.1974 tarihinde başkanvekilliğine ve 01.10.1975 tarihinde de Anayasa Mahkemesi başkanlığına seçilmiş, 13.07.1978 tarihinde emekliye ayrılmış ve 17.06.1984 tarihinde vefat etmiştir.

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :