Necdet DARICIOĞLU - Emekli Başkan

04.05.1926 tarihinde Antalya Kumluca’da doğmuş, Millî Savunma Bakanlığı adına askerî öğrenci olarak okuduğu Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini 1949 yılında bitirmiştir.

Hâkimlik stajının ardından Afyon 2. Yurt İçi Bölge Komutanlığı Askerî Mahkemesi, Millî Savunma Bakanlığı Askerî Adalet İşleri Başkanlığı, Aşkale 4. Zırhlı Tugay Komutanlığı, Denizli 4. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı Askerî Mahkemelerinde hâkim olarak görev yapmıştır. Daha sonra Yüksek Soruşturma Kurulu üyeliğine ve daha sonra Yüksek Adalet Divanı başsavcı yardımcılığına seçilmiştir. 25.01.1963 tarihinde Askerî Yargıtay başsavcı yardımcılığına, 04.12.1965 tarihinde Askerî Yargıtay başsavcı başyardımcılığına atanmış; 23.10.1968 tarihinde Askerî Yargıtay üyeliğine seçilmiştir.

24.10.1977 tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından Anayasa Mahkemesi asıl üyeliğine seçilmiştir. 02.03.1990 tarihinde Anayasa Mahkemesi başkanı olan Darıcıoğlu, 04.05.1991 tarihinde emekli olmuş; 15.09.2016 tarihinde vefat etmiştir.

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :