Ömer Lütfi ÖMERBAŞ - Emekli Başkanvekili

1914 yılında Trabzon’da doğmuş, ortaöğrenimini Trabzon’da tamamladıktan sonra 1936 yılında Ankara Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. 1938 yılında hâkimlik mesleğine başlayan Ömerbaş, çeşitli ilçelerde görev yaptıktan sonra 1949 yılında Yargıtay raportörlüğüne, 1955 yılında Ankara hâkimliğine atanmış ve 1957 yılında Yargıtay üyeliğine seçilmiştir.

1962 yılında Cumhuriyet Senatosu tarafından Anayasa Mahkemesi asıl üyeliğine seçilmiştir. Ömerbaş, 11.02.1967 ve 02.03.1971 tarihleri arasında Anayasa Mahkemesi başkanvekilliği görevinde bulunmuş, 18.07.1979 tarihinde emekliye ayrılmış ve 13.01.2000 tarihinde vefat etmiştir.

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :