Orhan ONAR - Emekli Başkan

1923 yılında Ankara’da doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini Galatasaray Lisesinde tamamlamış, 1947 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirmiştir. Memuriyet hayatına Dicle Cumhuriyet savcı yardımcısı olarak başlayan Onar, daha sonra 1954 yılında Ankara Cumhuriyet savcı yardımcılığına atanmıştır. Adalet Bakanlığı tarafından 1956 yılında Fransa’ya gönderilen Onar, bir yıl süre ile Paris’te incelemelerde bulunmuştur.

16.08.1960 tarihinde Yargıtay Cumhuriyet başsavcı yardımcılığına, 18.08.1962 tarihinde Anayasa Mahkemesi geçici raportörlüğüne naklen atanarak Danıştay üyeliğine seçildiği 1973 yılına kadar bu görevi sürdürmüştür. Danıştay üyesi iken üç yıl Uyuşmazlık Mahkemesi üyeliği de yapmıştır.

01.04.1980 tarihinde Anayasa Mahkemesi asıl üyeliğine, 28.07.1986 yılında Anayasa Mahkemesi başkanlığına seçilen Onar, 01.03.1988 tarihinde emekli olmuş 27.10.2009 tarihinde vefat etmiştir.

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :