Osman YETEN - Emekli Üye

1900 yılında Afyon’un Sandıklı ilçesinde doğmuştur. İlk ve ortaöğrenimini Sandıklı’da tamamlamış, 1928 yılında Ankara Hukuk Mektebini bitirmiştir.

1928 yılında hâkimlik mesleğine başlayan Yeten, çeşitli il ve ilçelerde savcılık ve hâkimlik görevlerinde bulunduktan sonra 23.03.1949 tarihinde Yargıtay üyeliğine 28.04.1951 tarihinde ise Yargıtay 2. başkanlığına atanmıştır.

02.05.1962 tarihinde Yargıtay Büyük Genel Kurulunca Anayasa Mahkemesi yedek üyeliğine seçilmiştir. 15.09.1962 tarihinde Uyuşmazlık Mahkemesi başkanlığına seçilen Yeten, 26.05.1964 tarihinde vefat etmiştir.

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :