Salim BAŞOL - Emekli Üye

1905 yılında Bozok’ta doğmuştur. Ortaöğrenimini Yozgat Lisesinde tamamlamış, 1928 yılında Ankara Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur.

1930 yılında Niksar hâkimliğine atanarak hâkimlik mesleğine başlayan Başol, daha sonra değişik illerde ceza hâkimliği, ağır ceza mahkemesi üyeliği ve ağır ceza mahkemesi başkanlığı (İstanbul) yaptıktan sonra 10.11.1949 tarihinde Yargıtay üyeliğine ve 18.12.1954 tarihinde Yargıtay ikinci başkanlığına atanmıştır. Yargıtay 1. Ceza Dairesi başkanı iken Yüksek Adalet Divanı başkanlığına atanan Başol, daha sonra Yargıtaya dönmüştür.

Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 02.05.1962 tarihinde Anayasa Mahkemesi asıl üyeliğine seçilen Başol, 14.07.1970 tarihinde emekliye ayrılmış ve 28.02.1990 tarihinde vefat etmiştir.

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :