Servet TÜZÜN - Emekli Üye

1928 yılında Artvin’de doğmuş, 1946 yılında girdiği Ankara Hukuk Fakültesini Millî Savunma Bakanlığı hesabına askerî öğrenci olarak 1950 yılında bitirmiştir.

Askerî hâkim olarak hâkimlik stajını tamamlayan Tüzün, önce 48. Tümen Komutanlığı Askerî Mahkemesinde görev yapmış; daha sonra sırasıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığı Askerî Mahkemesinde hâkim, Askerî Yargıtayda Başsavcı yardımcılığı ve Hadımköy 1. Zırhlı Tümen Askerî Mahkemesinde kıdemli hâkim olarak çalışmıştır. 17.10.1968 tarihinde Askerî Yargıtay üyeliğine seçilmiş, Uyuşmazlık Mahkemesi Ceza Bölümünde asıl üye olarak görev yapmıştır. Yüksek Mahkemede Üçüncü Daire ve Daireler Kurulu üyeliği görevini, Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildiği 08.07.1981 tarihine kadar sürdürmüştür.

Anayasa Mahkemesi tarafından 16.09.1982 ve 01.07.1983 tarihlerinde iki kez Uyuşmazlık Mahkemesi başkanlığına seçilmiş, bu görevi iki dönem sürdürmüştür. Tüzün 02.08.1993 tarihinde emekli olmuş, 19.05.2014 tarihinde vefat etmiştir.

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :