Kadir ÖZKAYA - Üye

1963 yılında Tarsus’ta doğdu. Bandırma Ortaokulunun ardından, Tapu Kadastro Meslek Lisesi’ni bitirip, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden 1985 yılında mezun oldu. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nde memurluk, Tarım Kredi Kooperatifleri’nde kontrolörlük görevlerinde bulundu. 4.2.1991 tarihinde başladığı İdari Yargı Hâkimlik Stajını tamamladıktan sonra, 13.05.1993 tarihinde Danıştay Tetkik Hâkimliği’ne atandı. 2004 yılı Kasım ayına kadar bu görevini sürdürdü. 21 Ekim 2005 tarihinde ise Kasım 2004’te geçici olarak görevlendirildiği Anayasa Mahkemesi Raportörlüğü’ne atandı. Bu görevi yürütmekte iken, 2011 yılında, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından Danıştay üyeliğine; 18.12.2014 tarihinde de Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayip Erdoğan tarafından, Anayasa Mahkemesi üyeliği görevine seçildi.

2002 yılında Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Kamu Yönetimi Uzmanlık Programını “Yerel Yönetimlerinin Seçilmiş Organlarının Organlık Niteliklerini Yitirmeleri” konulu tezi ile bitirdi. “Açıklamalı İçtihatlı İdari Yargılama Usulü Kanunu” ve “Belediye Başkanları Meclis Üyeleri ve Muhtarların Soruşturulmaları Yargılanmaları ve Düşürülmeleri” isimli iki adet ortak çalışma ürünü kitabı bulunmaktadır.

Evli ve iki çocuk babasıdır.


Görevleri

13 Mayıs 1993 - 21 Ekim 2005 : Danıştay Tetkik Hâkimi

Kasım 2004 - Ekim 2005 : Anayasa Mahkemesi Geçici Raportörü

21 Ekim 2005 - 24 Şubat 2011 : Anayasa Mahkemesi Raportörü

24 Şubat 2011 - 18 Aralık 2014 : Danıştay Üyesi

18 Aralık 2014 - ........ : Anayasa Mahkemesi Üyesi

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2016
Ziyaretçi Sayısı :