Doç. Dr. Recai AKYEL - Üye

16 Ağustos 1965 tarihinde Erzurum ili Şenkaya ilçesinde doğdu. Kırşehir'de büyüdü. İlkokul, ortaokul ve liseyi Kırşehir’de okudu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1987 yılında mezun oldu. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi Anabilim Dalında yüksek lisans, Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim Dalında da doktora yaptı. 2012 yılında İşletme Anabilim Dalında yönetim ve strateji doçenti unvanını aldı. Ayrıca, Arnavutluk Tiran Politeknik Üniversitesi tarafından Fahri Doktora ünvanı verildi. Değişik üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde dersler verdi. Mesleki konularda yazılar, makaleler ve kitaplar yazdı.

1988 yılında Yem Sanayii Türk A.Ş. Genel Müdürlüğünde sözleşmeli personel olarak çalıştı. 1989’da Eskişehir Kaymakam adayı olarak İçişleri Bakanlığında Mülki İdare Amirliği görevine başladı. İçişleri Bakanlığı tarafından mesleki bilgi geliştirme ve İngilizce öğrenme programı çerçevesinde bir yıl süreyle İngiltere’ye gönderildi. 2001 ve 2003 yılları arasında kamu görevine ara vererek özel sektörde İnsan Kaynakları ve Kalite Yönetim Sistemleri alanında çalıştı. Kaymakam olarak sırasıyla Adana/Pozantı, Afyonkarahisar/İscehisar, Giresun/Çamoluk, Bingöl/Solhan, Düzce/Gölyaka, Adana/İmamoğlu, Mardin/Kızıltepe ve Kahramanmaraş/Elbistan ilçelerinde görev yaptı. 2007 ile 2009 yılları arasında Tokat valiliği görevinde bulundu. Aynı süre içinde Kelkit Havzası Kalkınma Birliği başkanlığını sürdürdü.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu tarafından 26 Haziran 2009 tarihinde Sayıştay Başkanı seçildi. Yedi yıl süreyle Sayıştay Başkanlığı görevini yürüttü. Başkanlık süresini müteakiben Sayıştayda üye olarak görevine devam etti. Sayıştay Başkanlığı döneminde Avrupa Sayıştaylar Birliğinin (EUROSAI) Başkan Vekilliği, Asya Sayıştaylar Birliğinin (ASOSAI) Denetim Kurulu ve Yönetim Kurulu Üyeliği, Ekonomik İş Birliği Örgütü Sayıştaylar Birliğinin (ECOSAI) Başkanlığı görevlerinde bulundu. Ayrıca Bakanlar Kurulu tarafından 2012 ile 2017 yılları arasını kapsayan üç dönem için Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Başkanlığına seçildi. 2013 yılında Arnavutluk Cumhurbaşkanı tarafından kendisine Devlet Nişanı verildi.

Sayıştay üyeliği devam ederken Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı olarak atandı.

Üst kademe yöneticileri arasından Sayın Cumhurbaşkanı tarafından 25 Ağustos 2016 tarihinde Anayasa Mahkemesi Üyeliğine seçildi.

İngilizce bilen Doç. Dr. Recai Akyel, evli ve iki çocuk babasıdır.

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :