Rıdvan GÜLEÇ - Üye

12 Eylül 1965 tarihinde Sivas'ta doğdu. 1988 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. 1989 ila 1991 yılları arasında Ulaştırma Bakanlığında çalıştı. 1991 yılında Sayıştayda Denetçi Yardımcısı olarak göreve başladı. Aynı kurumda sırasıyla Denetçi, Başdenetçi ve Uzman Denetçi olarak görev yaptı. Oxford Aspect School of Language’da ileri düzey İngilizce, Tokyo Hachioji International Center’da başlangıç düzeyi Japonca dil eğitimlerini başarı ile tamamladı. Avrupa Birliği Eşleştirme Projesi kapsamında hazırlanan Sayıştay Mali Denetim Rehberinin Analitik İncelemeler Bölümünün yazımında görev aldı. Görev yaptığı süre içerisinde Sayıştayı temsilen birçok uluslararası toplantı ve seminerlerde bulundu. Yabancı ülkelerde mali denetim, performans denetimi ve sayıştayların yargısal işlevlerine dönük konularda eğiticilik ve proje liderliği yaptı. Birçok uluslararası toplantıda sayıştay denetimi ve yargısı üzerine tebliğler sundu.

TBMM Genel Kurulunun 25.06.2009 tarihli 110’uncu Birleşiminde Sayıştay üyeliğine seçildi. Sayıştay Üyeliği görevini sürdürürken, Sayıştay'ın gösterdiği üç aday arasından, 13.3.2015 Tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunun kararı sonucunda Anayasa Mahkemesi Üyeliğine seçildi.

Yeminli Mali Müşavir ve Bağımsız Denetçi sertifikalarına sahip olup, evli ve iki çocuk babasıdır. İleri düzeyde İngilizce, orta düzeyde Arapça ve Almanca bilmektedir.

T.C. Anayasa Mahkemesi © 2018
Ziyaretçi Sayısı :