Başkanvekilleri ve Üyeler

yazdır

4/3/1949 tarihinde Afyon’da doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyon’da tamamlamıştır. 1972 yılında Ankara Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur.

Malatya Pötürge Cumhuriyet Savcılığı, Aydın Bozdoğan Cumhuriyet savcılığı, Kayseri Pınarbaşı Cumhuriyet savcılığı, Adalet Bakanlığı adalet müfettişliği, Çeşme Cumhuriyet başsavcılığı, Bandırma Cumhuriyet başsavcılığı, İzmir asliye ceza hâkimliği, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 1997 yılında Yargıtay üyeliğine seçilmiştir.

Yargıtay Dokuzuncu ve Yedinci Ceza Dairesi üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

16/4/2000 tarihinde Anayasa Mahkemesi asıl üyeliğine, 12/9/2005 tarihinde Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığına, 22/10/2007 tarihinde Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığına yeniden seçilmiştir.

14/9/2011 tarihinde de Uyuşmazlık Mahkemesi başkanlığına ikinci kez seçilmiş, 16/3/2012 tarihinde emekliye ayrılmıştır. 2/3/2018 tarihinde vefat etmiştir.

Akyalçın, evli ve 2 çocuk babasıdır.