Paylaş | 03 Haziran 2022

Bulgaristan Anayasa Mahkemesinin daveti üzerine Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan Başkanlığındaki Anayasa Mahkemesi Heyeti bazı temaslarda bulunmak üzere Bulgaristan’a gitti.

Temaslar kapsamında 2 Haziran’da Türk Heyeti ile Bulgaristan Anayasa Mahkemesi Başkanı Pavlina Panova ve üyelerin katılımıyla “Vatandaşların Anayasa Yargısına Erişimi–Bireysel Başvuru (Anayasa Şikâyeti)” konulu toplantı yapıldı ve iki ülke Anayasa Mahkemeleri arasında iş birliği anlaşması imzalandı.

Toplantıda Anayasa Mahkemesinin görevlerine ve bireysel başvuru uygulamasına değinen Başkan Zühtü Arslan katılımcıların sorularını da cevapladı. Raportör Murat Azaklı “Türkiye’de Bireysel Başvuru ve Kabul Edilebilirlik Kriterleri” başlıklı bir sunum yaptı.

Toplantının ardından Bulgaristan Anayasa Mahkemesi Başkanı tarafından Anayasa Mahkemesi Heyeti onuruna düzenlenen akşam yemeğinde bir araya gelindi.

Türkiye Anayasa Mahkemesi Heyeti ve Bulgaristan Anayasa Mahkemesi Başkanı Sofya’da Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğini ve Başmüftülüğü ziyaret etti.

Anayasa Mahkemesi Heyetinde Başkan Zühtü Arslan’a, Anayasa Mahkemesi Üyesi Yıldız Seferinoğlu, Raportör Murat Azaklı ve Dış İlişkiler Şefi Özlem Talaslı Aydın eşlik etti.