Paylaş | 10 Ekim 2016

Asya Anayasa Mahkemeleri ve Muadili Kurumlar Birliği’nin (AAMB) faaliyetleri kapsamında 2 – 9 Ekim 2016 tarihlerinde Ankara'da “Özel Hayat ve Aile Hayatına Saygı Hakkı” konulu 4. Yaz Okulu etkinliği düzenlenmiştir.

Birliğin 2014 yılı Nisan ayında İstanbul’da gerçekleştirilen 2. Üyeler Kurulu Toplantısında, Anayasa yargısına ilişkin Yaz Okulu etkinliğinin, her yıl Türkiye’de Mahkememizce düzenlenmesine oybirliği ile karar verilmiştir. 2016 yılında ise Endonezya’nın Bali adasında gerçekleştirilen 3. Üyeler Kurulu Toplantısında ise AAMB Daimi Genel Sekreterliğinin kurulmasına, bu Sekreterliğin üç ana ayağından biri olan Eğitim ve İnsan Kaynaklarını Geliştirme Merkezi’nin Türkiye’de kurularak faaliyete geçirilmesine karar verilmiştir. Bunun üzerine 4.Yaz Okulu bu merkezin faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilmiştir.

AAMB 4. Yaz Okulu etkinliğine Afganistan, Cezayir, Endonezya, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, Malezya, Moğolistan, Moldova, Myanmar, Rusya, Tacikistan ve Türkiye Anayasa Mahkemeleri veya Muadili Kurumlarından üyeler, raportör hâkimler, asistan hâkimler, araştırmacılar, hukukçular ve danışmanlar katılmıştır. Ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden Hukukçu Sayın Ali Bahadır katılımcılara ders vermiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesinin Yüce Divan Salonunda gerçekleştirilen açılış töreninde Başkanvekilimiz Sayın Burhan Üstün’ün konuklara hitap etmesiyle 4.Yaz Okulu programı başlamıştır. Açılış Töreninin ardından katılımcılar, Mahkeme binasını gezmişler ve Mahkemede alınan öğle yemeğini müteakip Yaz Okulu programının devam etkinliklerinin gerçekleştirileceği otele geçmişlerdir. Aynı günün akşamında Anayasa Mahkemesi tarafından misafirler onuruna bir akşam yemeği verilmiştir.

Çalışma dili İngilizce olan Yaz Okulu programı boyunca katılımcılar kendi ülkelerinde Özel Hayat ve Aile Hayatına Saygı Hakkı ile ilgili hukuki durumu ve emsal mahkeme kararlarını yaptıkları sunumlarla açıklamışlardır. Gerçekleştirilen müzakereler ve soru-cevap oturumlarıyla katılımcılar bilgi ve tecrübelerini paylaşma imkânı bulmuşlardır.

Program süresince konuklar için düzenlenen bowling turnuvası ve benzeri sosyal etkinliklerle Birlik üyeleri arasındaki dostluk ve iletişimin arttığı memnuniyetle gözlemlenmiştir. Konuklarımız 7 - 9 Ekim 2016 tarihlerinde ise sosyal program çerçevesinde İstanbul’un tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini görme imkânı bulmuşlardır.

4.Yaz Okulu Programı, 6 Ekim Perşembe günü yapılan Genel Değerlendirme Oturumu ve Sertifika Töreni ile sona ermiştir.

Katılımcı Listesi için tıklayınız.

Sunumlar için tıklayınız.