Paylaş | 16 Temmuz 2010

Filistin Yüksek Mahkemesi Başkanı Sayın Farid A.A. JALLAD Başkanlığındaki Heyet, 27 Haziran-1 Temmuz 2010 tarihleri arasında davetimiz üzerine Anayasa Mahkemesi’ni ziyaret etmiştir. 27 Haziran 2010 Pazar günü ülkemize gelen Heyette Başkan Sayın Farid AL-JALLAD, Sayın Başkan’ın eşi Wafaa A. Q. JALLAD, Yüksek Mahkeme Üyesi Imad S. A. SAAD, eşi Suha H. H. SAAD, Yüksek Mahkeme Üyesi Adnan A. M. SHUABI, eşi Ghadeer K. A. KAMAL ve Yüksek Mahkeme Üyesi Thuraya H. M. ALWAZIR yer almıştır.

28 Haziran 2010 tarihinde Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim KILIÇ tarafından Makamında kabul edilen Heyete, mahkeme ve çalışma alanları konusunda bilgi verilmiştir. Başkan Sayın Haşim KILIÇ tarafından onuruna öğle yemeği verilen heyet ile yapılan görüşmelerde iki ülkenin Anayasa Hukuku, genel hukuk, tarih, kültür, sanat, iki ülke mahkemelerinin yapıları, işleyişleri ve içtihatları ayrıntılı olarak ele alınarak karşılıklı bilgi ve görüş alışverişinde bulunulmuştur. Anayasa Mahkemesi kuruluncaya kadar Anayasa Mahkemesi olarak da görev yapacak olan Filistin Yüksek Mahkemesi’nden gelen heyet ile yapılan görüşmelerde Filistin Anayasa Mahkemesi’nin kuruluş çalışmaları hakkında da değerlendirmeler yapılmıştır.

Öğleden sonra Türkiye Adalet Akademisi’ni ziyaret eden Heyet, Türkiye Adalet Akademisi Başkanvekili Sayın Sami Sezai URAL tarafından karşılanmıştır. Akademide yapılan toplantıda Heyete Akademi hakkında bilgi verilmiş ve birlikte yapılabilecek çalışmalar konusunda görüşmeler yapılmıştır.  Başkan Sayın Haşim KILIÇ tarafından aynı gün onuruna akşam yemeği verilen Heyet, 29 Haziran 2010 günü Adalet Bakanı Sayın Sadullah ERGİN’i makamında ziyaret etmiştir. Adalet Bakanlığı’nda yapılan görüşmede ilişkilerin geliştirilmesi konusunda fikir birliğine varılmış olup, ikili işbirliği programları ve yapılabilecek ortak çalışmalar konusunda görüş alışverişi olmuştur.

Heyet, 29 Haziran 2010 günü öğleden sonra İstanbul’a geçmiştir. İstanbul’da bazı tarihi mekanları görme imkanı bulan ve kültürel temaslarda bulunan Filistin Yüksek Mahkemesi heyeti 1 Temmuz 2010 Perşembe günü ülkemizden ayrılmıştır.