Paylaş | 27 Nisan 2022

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, kurulan Anayasa Yargısı Konferansının (TÜRK-AY) Türk dünyası için önemine atıfta bulunarak "Eminim bu imza ile birlikte başlayan süreç ülkelerimizin halkları arasında, devletleri arasında ve o devletin anayasa mahkemeleri gibi kurumları arasındaki ilişkileri de bugün olduğundan çok daha güçlü bir noktaya taşıyacaktır." dedi.

Türk Devletleri Teşkilatı üye ülkelerin anayasa mahkemesi, anayasa konseyi başkanları ve başkanvekillerinin katıldığı Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen toplantıda Türk Devletleri Teşkilatı Üyeleri Anayasa Yargısı Konferansı (TÜRK-AY) kuruldu.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan ile Azerbaycan Anayasa Mahkemesi Başkanı Farhad Abdullayev, Özbekistan Anayasa Mahkemesi Başkanı Mirza Ulugbek Abdusalomov, Kırgızistan Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Karybek Duısheev ve törene çevrim içi katılan Kazakistan Anayasa Konseyi Başkanı Kairat Mami arasında iş birliği metni imzalandı.

Başkan Arslan imza töreninden sonra yaptığı konuşmada "Bu imzalarla birlikte Türk Devletleri Teşkilatı Üyeleri Anayasa Yargısı Konferansı (TÜRK-AY) kurulmuş oldu. Bütün ülkeler için, Türk dünyası için anayasa mahkemelerimiz ve anayasa konseyi için hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum." dedi.

Başkan Arslan, anayasa yargısı alanında kazandıkları tecrübe ve bilgi birikimini konferans bünyesinde yapılacak etkinliklerle paylaşacaklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti: "Bundan sonraki süreçte tüzük çalışmalarımız devam edecektir. Biz, bir taslak tüzük hazırlığı yapıp sizlere ileteceğiz. Onun üzerinde daha sonra tekrar değerlendireceğiz ve bu tüzüğe son hâlini vereceğiz. Böylece anayasa yargısı dünyasına yeni bir konferans kazandırmış olacağız."