Paylaş | 04 Ekim 2010

Anayasa Mahkemesinden bir heyet Endonezya'da Yedinci Asya Anayasa Mahkemeleri Konferansına katılmıştır.

Anayasa Mahkemesi Üyesi Alparslan ALTAN, Genel Sekreteri Mehmet Oğuz KAYA ve Raportör Bekir Sözen’den oluşan üç kişilik heyet 12 15 Temmuz 2010 tarihleri arasında Endonezya’nın başkenti Cakarta’da düzenlenen 7. Asya Anayasa Mahkemeleri Konferansına katılmışlardır. 

12 Temmuz 2010 günü Asya Anayasa Mahkemeleri ve Benzer Kurumların Başkan ve kurucu üyeleri tarafından “Cakarta Deklarasyonu” imzalanmıştır. 

13 Temmuz 2010 günü Başkanlık Sarayında Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono’nın, Endonezya Anayasa Mahkemesi Başkanı ile misafir Anayasa Mahkemesi Başkanlarının, üyelerinin ve diğer temsilcilerin katılmasıyla bir açılış töreni düzenlenmiştir. Açılış töreninde Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mohammad Mahfud ve Genel Sekreteri Janedjri M. Gaffar birer kısa konuşma yapmışlardır. Aynı gün öğleden sonra başlayan Konferansın Birinci Oturumunda Karşılaştırmalı Seçim Sistemleri konusunda çeşitli sunumlar yapılmıştır. 

14 Temmuz 2010 günü gerçekleştirilen İkinci Oturumda, seçim sistemleri hukuku konusunda uygulamada karşılaşılan tipik sorunlar ve eksikliklerle ilgili sunumlar yapılmış ve bu konular tartışılmıştır. “Seçime İtirazlar” konulu Üçüncü Oturumda ise Yüksek Mahkemeler ve Anayasa Mahkemelerinin, Kamu Denetçiliği Kurumlarının, Seçim Komisyonlarının veya Meclis Komisyonlarının seçimlere yapılan itirazlar ve uygulamada karşılaşılan sorunlar konularında sunumlar yapılmış ve bu konular tartışılmıştır. Üçüncü Oturumda Anayasa Mahkemesi Üyesi Alparslan ALTAN “Anayasa, Anayasa Mahkemesi ve Türkiye’de Seçim Sistemi” başlıklı bir sunum yapmıştır. Sunumda, Türkiye’deki seçim sisteminin genel hatları üzerinde durulmuş, Anayasa Mahkemesi’nin bu konuda yaptığı Anayasal denetim ve verdiği kararlardan söz edilmiştir. 

Sempozyum sırasında, resmi oturumların dışında çeşitli ülkelerin temsilcileriyle ikili görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Heyet 16 Temmuz 2010 günü Türkiye’ye dönmüştür.