Paylaş | 18 Kasım 2021

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’a Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in kararıyla anayasal değerlere sağladığı katkılardan dolayı “Kazakistan Cumhuriyeti Anayasası’nın 25. Yıldönümü” devlet madalyası takdim edildi.  

Başkan Arslan, başkent Nur Sultan’daki temasları çerçevesinde Kazakistan Anayasa Konseyi Başkanı Kayrat Mami ile baş başa bir görüşme gerçekleştirdi. Daha sonra heyetlerin de katıldığı ortak toplantı yapıldı. 

Ata yurdu Kazakistan’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Arslan “Aslında bu gecikmiş bir ziyaret. Geçen yıl gerçekleştirmeyi istedik ama salgın şartlarında bu olmadı. Bu ziyaretin hem iki ülke arasındaki ilişkilere hem iki mahkeme arasındaki ilişkilere çok önemli katkılar sağlayacağını umuyorum.” dedi.  

Başkan Mami, Zühtü Arslan başkanlığındaki Türk heyetiyle yapılan verimli görüşmeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Bu görüşme, iki ülke anayasa kurumları arasındaki karşılıklı dostluğa dayalı iş birliğini temsil ediyor.” dedi.   

Görüşmelerin sonunda düzenlenen törende Başkan Mami, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’a “Kazakistan Cumhuriyeti Anayasasının 25. Yıldönümü” devlet madalyasını takdim etti.  

Anayasa Mahkemesi Heyetinde Başkan Zühtü Arslan’a Başkanvekili Kadir Özkaya, Üye İrfan Fidan ve Özel Kalem Müdürü Orhan Yalınız eşlik ediyor.  

Başkan Arslan ve beraberindeki heyet, Nur Sultan’dan sonra Almatı ve Türkistan’da da çeşitli etkinliklere katılacak.