Paylaş | 05 Ekim 2017

Asya Anayasa Mahkemeleri ve Muadili Kurumlar Birliği (AAMB) Daimi Sekreterliğinin faaliyetleri kapsamında, Eğitim ve İnsan Kaynaklarını Geliştirme Merkezi olarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi tarafından 17 – 24 Eylül 2017 tarihlerinde Ankara'da “Göç ve Mülteci Hukuku” konulu 5. Yaz Okulu etkinliği düzenlenmiştir.

Birliğin 2014 yılı Nisan ayında İstanbul’da gerçekleştirilen 2. Üyeler Kurulu Toplantısında, Anayasa yargısına ilişkin Yaz Okulu etkinliğinin, her yıl Türkiye’de Mahkememizce düzenlenmesine oybirliği ile karar verilmiştir. 2016 yılında da Endonezya’nın Bali adasında gerçekleştirilen 3. Üyeler Kurulu Toplantısında, AAMB Daimi Genel Sekreterliğinin kurulmasına, Sekreterliğin üç ana ayağından biri olan Eğitim ve İnsan Kaynaklarını Geliştirme Merkezinin Türkiye’de kurularak faaliyete geçirilmesine karar verilmiştir. Bu bağlamda, 4. Yaz Okulunun ardından 5. Yaz Okulu yine bu Merkezin faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilmiştir.

AAMB 5. Yaz Okulu etkinliğine Azerbaycan, Afganistan, Bulgaristan, Endonezya, Gürcistan, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kore, Kosova, Malezya, Moğolistan, Özbekistan, Rusya, Tacikistan, Tayland ve Türkiye Anayasa Mahkemeleri veya Muadili Kurumlarından üyeler, raportör hâkimler, asistan hâkimler, araştırmacılar, konuşmacılar, hukukçular ve danışmanlar katılmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesinin Yüce Divan Salonunda gerçekleştirilen açılış töreninde Başkanımız Sayın Zühtü ARSLAN’ın konuklara hitap etmesiyle 5. Yaz Okulu programı başlamıştır. Açılış Töreninin ardından katılımcılar Mahkeme binasını gezmişler ve Mahkemedeki öğle yemeğini müteakip Yaz Okulu programının devamındaki etkinliklerin gerçekleştirileceği otele geçmişlerdir. Aynı günün akşamında Anayasa Mahkemesi tarafından misafirler onuruna akşam yemeği verilmiştir.

Çalışma dili İngilizce ve Rusça olan Yaz Okulu programı boyunca katılımcılar kendi ülkelerinde “Göç ve Mülteci Hukuku” ile ilgili hukuki durumu ve emsal mahkeme kararlarını yaptıkları sunumlarla açıklamışlardır. Gerçekleştirilen müzakereler ve soru-cevap oturumlarıyla katılımcılar bilgi ve tecrübelerini paylaşma imkânı bulmuşlardır.

Program süresince konuklar için düzenlenen bowling turnuvası ve benzeri sosyal etkinliklerle Birlik üyeleri arasındaki dostluk ve iletişimin arttığı memnuniyetle gözlemlenmiştir.

5. Yaz Okulu Programı, 20 Eylül 2017 Çarşamba günü yapılan Genel Değerlendirme Oturumu ve Sertifika Töreni ile sona ermiş olup aynı gün öğleden sonra konuklarımız için Ankara’da sosyal program düzenlenmiştir. Yine sosyal program çerçevesinde konuklarımız 21 – 24 Eylül 2017 tarihlerinde İstanbul’un tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini görme imkânı bulmuşlardır.

Sayın Başkanın yaptığı açış konuşmanın tam metni için tıklayınız.

Katılımcı Listesi için tıklayınız.

Sunumlar için tıklayınız.