Paylaş | 01 Temmuz 2022

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin 2021-2022 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni’ne (1/7/2022) katıldı.

Başkan Arslan, Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin Hukuk ve Diş Hekimliği Fakültelerinin mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada hekimlik ve hâkimlik mesleklerinin toplum hayatı için vazgeçilmez olduğunu dile getirdi.

“Aklınızı ve beyninizi kimseye kiraya vermeyin.”

Başkan Arslan “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.” diyerek öğrencilere hangi mesleği yaparlarsa yapsınlar kaliteli yapmaları, insanlığa faydalı işler yapmaları konusunda tavsiyelerde bulundu.

İnsanlara faydalı olmanın “3A” şeklinde tanımladığı akıl, ahlak ve adaletle mümkün olabileceğini belirten Arslan “Bu üç değerin olmadığı yerde ve hayata geçmediği yerde sağlıklı toplumdan da adil bir devletten de bahsedemeyiz. O yüzden aklınızı, ahlakınızı ve adaletinizi hiçbir zaman bir kenara bırakmayın.” dedi.

Aklın insana verilmiş en büyük nimet olduğunu vurgulayan Başkan Arslan, aklın insana bilgi sahibi ve özgür olmayı emrettiğini belirtti. Arslan konuşmasına “Ne yapın yapın aklınızı ve zihninizi kimseye kiraya vermeyin. Kimsenin sizi kullanmasına fırsat vermeyin. Bağımsız, özgür bireyler olarak düşünün ve tercihlerinizi ona göre yapın.” diye konuştu.

“Adalet üzere bina edilmeyen bir toplum da devlet de uzun ömürlü olamaz, yaşayamaz.”

Ahlakın iyi insan olmayı ifade ettiğini belirten Arslan; Aliya İzzetbegoviç tarafından ahlaki ilkenin aynı zamanda bir siyasi ilke olarak da benimsediğini, bunun da hukukun üstünlüğüne, temel hak ve özgürlüklere dayanan çoğulcu bir demokratik devleti ifade ettiğini dile getirdi.

Başkan Arslan, insanların bütün farklılıklarıyla bir arada yaşayabildiği toplumsal ve siyasal hayat için adaletin gerekli olduğunu belirterek günlük hayatta, aile ve toplum hayatında adaletin uygulanması gerektiğine işaret etti ve sözlerine “Adalet üzere bina edilmeyen bir toplum da devlet de uzun ömürlü olamaz, yaşayamaz.” şeklinde devam etti.

“Aklı, ahlakı, adaleti kılavuz edinin”

Akıl, ahlak ve adaletin bir söylem meselesi değil eylem meselesi olduğunu belirten Başkan Arslan bir şeyi bilmekle yapmanın aynı olmadığını ifade ederek ahlakın ve adaletin uygulamaya geçirilmesinin önemini vurguladı.

Başkan Arslan, mezun olan öğrencilere meslek hayatlarında başarılar diledi.

Başkan Arslan, törenin sonunda Hukuk ve Diş Hekimliği Bölümlerinde başarılı olan öğrencilerle mezuniyet kütüğüne isim levhası çakarak öğrencilere plaketlerini verdi.