Paylaş | 09 Şubat 2024

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Kuzey Makedonya eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Salih Murat ve beraberindeki heyetle makamında görüştü. Türkiye ile tarihî ve kültürel bağları bulunan Kuzey Makedonya’nın heyetini ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Başkan Arslan, iki ülke arasındaki ilişkinin her geçen gün güçlenerek devam ettiğini vurguladı.

Kuzey Makedonya heyetinin ülkelerinde gerçekleştirilmesi planlanan yargı reformuna ilişkin olarak Türkiye’nin bu konudaki bilgi ve tecrübelerinden yararlanmak istediklerini dile getirmesi üzerine Başkan Zühtü Arslan her ülkenin yargı sisteminin o ülkenin sosyal ve kültürel özelliklerini yansıttığını, dolayısıyla farklılıklar arz edebildiğini ifade etti. Avrupa Konseyi üyesi iki ülkenin ortak kamusal hukukun bir parçası olduğunu ve bunu geliştirme konusunda gayret gösterdiğini vurgulayan Başkan Arslan “Reform sürecinde her türlü katkıyı sağlamaya hazırız.”  dedi.

Adalet Bakanlığının daveti üzerine çalışma ziyareti için Türkiye’ye gelen Kuzey Makedonya heyetinde Salih Murat’a Yargı Konseyi Başkanı Vesna Dameva ve Organize Suç ve Yolsuzluk Savcısı Islam Abazi eşlik etti.