Paylaş | 12 Temmuz 2021

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan bireysel başvuru konusunda hizmet içi eğitim programını tamamlayan tetkik hâkimlerine sertifikalarını verdi.

Anayasa Mahkemesinde yapılan sertifika törenine Başkan Zühtü Arslan, Kurum yöneticileri ile tetkik hâkimleri katıldı.

Törende yaptığı konuşmada mesleki eğitimlerin önemine değinen Başkan Arslan bu tür faaliyetlerin derin tecrübe kazandırdığını kaydetti. Yürütülen programla ilgili çok olumlu geri dönüşler aldıklarını belirten Başkan Arslan eğitim faaliyetinin süresini altı aya çıkarmayı düşündüklerini dile getirdi. Konuşmasında bireysel başvurunun Türkiye için büyük kazanım olduğunu vurgulayan Başkan Arslan bireysel başvuru sisteminin oturması ve başarılı olmasının tüm kurumların uyumlu çalışmasıyla mümkün olacağının altını çizdi.  Eylül ayından itibaren Avrupa Konseyi ile hayata geçirilecek olan “Temel Haklar Alanında Anayasa Mahkemesinin Kararlarının Etkin İcrasının Desteklenmesi Projesi”ni başlatacaklarının bilgisini paylaşan Başkan Arslan; Yargıtay, Danıştay, Adalet Bakanlığı, Hâkimler ve Savcılar Kurulu, Türkiye Barolar Birliği ve Adalet Akademisinin de paydaşları arasında yer alacağı bu proje ile Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanması konusunda kapsamlı çalışmalar gerçekleştirileceğini ifade etti.

Konuşmasının ardından tetkik hâkimlerinin görüş ve önerilerini dinleyen Başkan Arslan, hizmet içi eğitim programını tamamlayan kursiyerlere sertifikalarını verdi. Başkan Arslan hatıra fotoğrafı çektirdiği tetkik hâkimlerine meslek yaşamlarında başarılar diledi.

Danıştayın 13 tetkik hâkimini hizmet içi eğitime katılmak üzere Anayasa Mahkemesinde görevlendirmesiyle başlayan eğitim süreci dört ay sürdü.

Bireysel başvuru kararlarının yargısal aktörler tarafından takibinin bireysel başvurunun etkinliğine katkı sağlayacağı gerçeğinden hareketle düzenlenen eğitimde tetkik hâkimleri bireysel başvuruların inceleme usulünü ve karar süreçlerini gördü.