yazdır

1981 yılında Muğla’da doğan Çakmak, ortaöğrenimini Aydın Süper Lisesinde tamamlamasının ardından 2003 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur.

Muğla Barosu bünyesinde bir süre devam ettiği avukatlık stajı sonrasında başladığı idari yargı hâkimlik stajını tamamlamasının ardından Danıştay tetkik hâkimliğine atanarak Danıştay Sekizinci Dairesi ile Danıştay İdari Dava Daireleri (Genel) Kurulunda görev yapmış ve 2014 yılının Ekim ayında Anayasa Mahkemesinde raportör olarak görevlendirilmiştir.

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Anabilim Dalı yüksek lisans programını Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Suç ve Cezaları adlı tez çalışması ile tamamlamış olup aynı Anabilim Dalı bünyesinde doktora eğitimine devam etmektedir.

2011 yılının Ocak ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi Alt Komisyonunda gerçekleştirilen “İşyerinde Psikolojik Taciz (Mobbing) ve Çözüm Önerileri” başlıklı toplantıda konunun idari yargı sürecine ilişkin olarak sunum yapmış, Aydın Barosu Dergisi’nin Nisan 2013 sayısında öğrenci disiplin suçlarına ilişkin makalesi yayımlanmıştır. 2014 yılının Eylül ayında HSYK-Open World Projesi kapsamında katıldığı ve grup temsilcisi olarak görev aldığı programda Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington kentinde bulunan yargı kurumlarına çalışma ziyaretinde bulunmuştur. 2015 yılının Kasım ayında Ankara Barosu tarafından düzenlenen Mülteci Hakları Kurulu Sertifika Programı’na, bireysel başvuru sürecine ilişkin bilgi vermek amacıyla eğitici olarak katılmıştır. 17/10/2016 ile 16/12/2016 tarihleri arasında “Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Ortak Projesi” kapsamında çalışma ziyaretinde bulunmak için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde görevlendirilmiştir.

İngilizce bilen Çakmak, evli olup bir çocuk babasıdır.