Uluslararası İlişkiler

Afrika Anayasa Yargısı Konferansı

Hakkında

Afrika Anayasa Mahkemeleri/Konseyleri ve Muadili Kurumları, 7-8 Mayıs 2011 tarihinde Cezayir’de “Afrika Kıtası Anayasa Yargısı Kuruluş Kongresi”ni gerçekleştirmiştir. Kuruluş Kongresi esnasında “Afrika Anayasa Yargısı Konferansı Örgütünün Tüzüğü” katılımcı devletler tarafından ele alınıp kabul edilmiştir. Ardından Afrika Anayasa Yargısı Konferansı Örgütünün (CCJA) ilk Yürütme Organı ile Genel Sekreterinin seçilmiştir. CCJA bu şekilde kurulmuş olup genel sekreterliği ise Cezayir’de oluşturulmuştur.  

CCJA bünyesinde her iki yılda bir Kongre düzenlenmektedir. Kurulduğu tarihten bu yana Cezayir/Cezayir (2011), Cotonou/Benin (2013), Librevil/Gabon (2015), Cape Town/Güney Afrika (2017) ve Luanda/Angola (2019) olmak üzere beş adet Kongre düzenlenmiştir.  

Afrika’da anayasa yargısının desteklenmesi ve bu alanda bilgi ve deneyim alışverişine imkân sağlanması için CCJA tarafından iki Kongre arasında bir uluslararası seminer düzenlenmektedir. “Anayasa Yargıcı ve Siyasi Erk” konulu ilk seminer 2013 yılında Cotonou’da gerçekleştirilmiştir. “Bireylerin Anayasa Yargısına Erişimi” konulu ikinci uluslararası seminer ise 2017 yılında Cezayir’de düzenlenmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi, 5 Ekim 2017 tarihi itibariyle Afrika Anayasa Yargısı Konferansı Örgütünde nezdinde gözlemci kurum statüsündedir.  

5. Kongre

CCJA 5. Kongresi, 9-13 Haziran 2019 tarihleri arasında Angola’nın Luanda şehrinde düzenlenmiştir. Türkiye Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Zühtü Arslan ve beraberindeki heyet Kongreye katılmış, Başkan Arslan “Türk Anayasa Mahkemesinin İnsan Haklarının Korunmasındaki Rolü” başlıklı bir konuşma yapmıştır.

Ayrıca Kongre’nin kapanış oturumunda Asya Anayasa Mahkemeleri ve Muadili Kurumlar Birliği adına da katılımcılara hitap eden Başkan Arslan, bölgesel kurumlar ile anayasa mahkemeleri arasındaki işbirliğinin önemini vurgulamıştır.