yazdır

Born on 22 December 1955 in Istanbul.
Naval officer, 1977 – 1981.
B.A. in Law, Faculty of Law, Istanbul University, 1981.
M.A. in Public Law, 1986.
Military Judge and Prosecutor, 1982 – 1995.
Ph. D in Public Law, 1994.
Member of the High Military Administrative Court of Appeals, 1995 – 2002.
Secretary General of the High Military Administrative Court of Appeals, 2002.
Justice of the Court of Jurisdictional Disputes, 2000 – 2003.
Justice of the Constitutional Court, 21 June 2004 – at present.
President of the Court of Jurisdictional Disputes, 22 March 2012 – 21 March 2016.