Paylaş | 08 Nisan 2011

Bulgaristan Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Prof. Evgeni Tanchev’in daveti üzerine iki ülke Anaysa Mahkemesi arasında önceden mutabık kalınmış ikili iş birliği anlaşmasını imzalamak ve öngörülen görüşmeleri yapmak üzere Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim KILIÇ, üyesi Recep KÖMÜRCÜ ve Raportörü Dr. Selami ER’den oluşan bir heyet 6-8 Nisan 2011 tarihleri arasında Bulgaristan’a ziyarette bulunmuşlardır.

Heyeti Sofya Havalında Türkiye Bulgaristan Büyükelçisi Sayın İsmail Durmaz ve Büyükelçilik yetkilileri ile Bulgaristan Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Prof. Evgeni Tanchev, üyesi Roumen Nenkov ve Genel Sekreteri Enita Enikova karşılamışlardır.

Program kapsamında ilk gün Sofya Milli Tarih Müzesi ziyaret edilmiş, ardından Heyet Bulgaristan Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Prof. Evgeni Tanchev ile birlikte Bulgaristan Cumhurbaşkanı Sayın Georgi Parvanov tarafından ve daha sonra Bulgaristan Meclis Başkanı Sayın Tzetzka Tzacheva tarafından makamlarında kabul edilmiştir. Heyet akşam Türkiye Bulgaristan Büyükelçisi Sayın İsmail Durmaz tarafından Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim KILIÇ onuruna verilen yemeğe katılmıştır.

İkinci gün, sabah Bulgaristan Anayasa Mahkemesinde Mahkeme Başkanı Sayın Prof. Evgeni Tanchev ve 9 üye ile anayasa mahkemelerinin yetki, görevi, yapı ve işleyişleri ile ilgili karşılıklı bilgi ve görüş alışverişi yapılmış, ardından ikili işbirliği anlaşması imzalanmıştır. Öğleden sonra ise sırası ile Bulgaristan Adalet Bakanı Sayın Margarita Popova, Yüksek Yargı Konseyi üyeleri ve Yargıtay Başkanı Prof. Lazar Gruev ile görüşme yapılmıştır. Heyet akşam Bulgaristan Anayasa Mahkemesinde Mahkeme Başkanı Sayın Prof. Evgeni Tanchev tarafından Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim KILIÇ onuruna verilen yemeğe katılmıştır. Yemeğe Türkiye Bulgaristan Büyükelçisi Sayın İsmail Durmaz da iştirak etmiştir.

Başkanımız Sayın Haşim KILIÇ, akşam yemeğinde yaptığı konuşmada bu yıl imzalanan ikili işbirliği anlaşması çerçevesinde üç Bulgar Anayasa Mahkemesi üyesini Türkiye’ye beklediklerini, bu davetin seyahat dönüşü yazılı olarak da kendilerine gönderileceğini ifade etmişlerdir.

Heyet 8 Nisan günü Filibe’ye hareket ederek Filibe Başkonsolosluğu’na ziyarette bulunmuş, ardından restore edilmiş ve müze haine getirilmiş eski Filibe evleri ve yine restore edilmiş eski bir Mevlevihane görülmüş ve birlikte şehir gezisi yapılmıştır.

Heyet, 8 Nisan akşamı yurda dönmüştür. Seyahat boyunca Bulgaristan Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Prof. Evgeni Tanchev ve/veya üyeleri ile Türkiye Bulgaristan Büyükelçisi Sayın İsmail Durmaz ve/veya Büyükelçilik yetkilileri Heyete iştirak etmişler ve yakın ilgi göstermişlerdir. Bulgaristan’a yapılan ziyaret amacına uygun bir biçimde ve başarılı olarak tamamlanmıştır.