yazdır

1976 yılında Adıyaman’ın Samsat ilçesinde dünyaya gelen Hamit Yelken, ilk ve ortaöğrenimini Adıyaman’da tamamlamıştır. 1995 yılında başladığı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1999 yılında mezun olduktan sonra avukatlık stajına başlamıştır.

Hâkimlik mesleğine 2000 yılının Ağustos ayında adli yargı hâkim stajyeri olarak başlayan Hamit Yelken, hâkimlik stajını dönem üçüncüsü olarak tamamlamıştır. Muğla’nın Dalaman, Malatya’nın Kuluncak, Balıkesir’in Savaştepe, Çanakkale’nin Gelibolu, Hatay’ın İskenderun ilçelerinde on yılı aşkın süre hâkim olarak çalıştıktan sonra 8/7/2011 tarihinde Anayasa Mahkemesi raportörü olarak atanmıştır.

17/2/2015 tarihinde Anayasa Mahkemesi Genel Sekreter Yardımcısı olarak görevlendirilmiştir. Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcılığı görevini sürdürmekte iken 13/6/2017 tarihinde eğitim için yurt dışında görevlendirilmiştir. Amerika Birleşik Devletlerinde North Carolina State Üniversitesinde bir yıl süreyle yabancı dil eğitimi almış ve aynı dönemde çeşitli hukuki araştırmalar gerçekleştirmiştir. 

2018 yılının Ağustos ayında yurda dönen Hamit Yelken, 10/8/2018 tarihinde Anayasa Mahkemesi Genel Kurul Başraportörü olarak görevlendirilmiştir.

Yüksek lisansını hukuk sosyolojisi alanında yazmış olduğu ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun birey hakları temelinde incelediği “Küreselleşme ve Yurttaşlık Hukuku, Avrupa Birliği Sürecinde Yargı Reformu ve 5271 sayılı Yeni Ceza Muhakemesi Kanunu” adlı teziyle tamamlamıştır.

Kamu hukuku alanında doktora tez çalışmalarını sürdüren Hamit Yelken, Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri üzerinde çalışmaktadır.

Yayımlanmış makaleleri bulunan Hamit Yelken’in yabancı dili İngilizcedir.

Anayasa Mahkemesindeki görevinin yanı sıra Türkiye Adalet Akademisinde öğretim görevlisi olan Yelken, burada Anayasa ve Anayasa Yargısına ilişkin dersler vermektedir.

Hamit Yelken evli ve üç çocuk babasıdır.