Uluslararası İlişkiler

Türk Devletleri Teşkilatı Üyeleri Anayasa Yargısı Konferansı (TÜRK-AY)

Türk Devletleri Teşkilatı Üyeleri Anayasa Yargısı Konferansı (TÜRK-AY)

Türk Devletleri Teşkilatı üyesi ülkelerde hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını koruma ve güçlendirme, ortak meselelere ilişkin görüş ve tecrübe alışverişinde bulunma, iş birliğini geliştirme ve diyaloğu artırma saikiyle yola çıkılarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi’nin girişimiyle yeni bir birlik kurulması öngörülmüştür.

24-28 Nisan 2022 tarihleri arasında düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi’nin 60. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri kapsamında, Türk Devletleri Teşkilatına üye ülkelerin anayasa mahkemesi, anayasa konseyi başkanları ve başkanvekilleri arasında Dolmabahçe Sarayı'nda bir toplantı düzenlenmiş ve anılan toplantı sonunda Türk Devletleri Teşkilatı Üyeleri Anayasa Yargısı Konferansı (TÜRK-AY) kurulmasına karar verilmiştir.

“İstanbul Deklarasyonu”, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Azerbaycan Anayasa Mahkemesi Başkanı Farhad Abdullayev, Özbekistan Anayasa Mahkemesi Başkanı Mirza Ulugbek Abdusalomov, Kırgızistan Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Karybek Duısheev ve toplantıya çevrimiçi katılan Kazakistan Anayasa Konseyi Başkanı Kairat Mami arasında oybirliğiyle kabul edilerek imzalanmıştır.

İstanbul Deklarasyonu’nun metnine ulaşmak için tıklayınız