Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvurunun Desteklenmesi Ortak Projesi Kapanış Konferansı

23 Eylül 2019, İstanbul, Türkiye


“Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru Sisteminin Desteklenmesi ortak projesinin “Yedinci Yılında Bireysel Başvuru Sisteminin Değerlendirilmesi ve Geleceği” konulu kapanış konferansı 22-23 Eylül 2019 tarihlerinde İstanbul’da düzenlendi.

Türk ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden yüksek mahkeme başkan ve üyelerinin de katıldığı konferansta bireysel başvuru sisteminin Türkiye’deki etkileri ele alındı. Mahkeme önünde bekleyen 39,000’i aşkın dava için takip edilecek yol incelenerek ulusal başvuru yolunun etkililiğinin nasıl artırılabileceği tartışıldı.

Bireysel başvuru sisteminin kurulduğu tarihten itibaren Avrupa Konseyi ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi ortak çalışmalar yürütmektedir. Türkiye’de Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru Sisteminin Desteklenmesi ortak projesi bu işbirliği açısından bir katalizör görevi görmüş ve proje çerçevesinde farklı kademelerden 6,500’den fazla hukukçu arasında insan hakları konusunda bilgilerin yaygınlaştırılması ve bilgi alışverişi ile diyaloğun geliştirilmesi için pek çok faaliyet düzenlenmiştir. Projede Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Avrupa’daki diğer anayasa mahkemeleri ile temasların kolaylaştırılması da hedeflenmiştir. Ulusal yargının yaklaşımlarının uyumlu hale getirilmesine katkıda bulunan proje Türk hukukçulara etkili başvuruda bulunma konusunda araç ve teknik bilgiler sunmuştur.


Konferans programı için buraya tıklayın.

T.C. Anayasa Mahkemesi Grafik & Web Tasarım